Seramiğin geçmişi neredeyse insanlık tarihiyle birdir. Bu kadar derin geçmişe sahip bir alanda hiç şüphesiz ki çok çeşitli teknik ve çalışma örneklerine rastlamak mümkündür. Yine de çok temel olarak sınıflandırmak gerekirse seramik şekillendirme tekniklerini aşağıdaki bölümlere ayırabiliriz:

Bu yöntemlerden ilk dört tanesi doğrudan elle şekillendirme yöntemi olarak sayılabilirler. Şekillendirme sırasında çeşitli aletler kullanılsa da, şekillendirme elle yapılır.

Not: Bu konularda anlatılan çalışmalar sadece örnek çalışmalardır. Çalışma şekilleri kişiden kişiye değişebilir. Seramik atölyesinde bulunan aletlere göre değişebilir. Seramik çok geniş bir alandır ve pek çok çalışma karma teknikler kullanılarak oluşturulur. Bu sebeple burada sadece bu teknik ile ilgili fikir verilmesi amacıyla örnek bir çalışma verilmiştir. Seramik eğitimi veren okullarda farklı farklı öğretiliyor da olabilir, seramik sanatçılar farklı uygulamalar yapıyor da olabilir.

One thought on “Seramik Şekillendirme Teknikleri

  1. Seramik vazgecilmez bir şey.O topraga el sürmek insana huzur veriyor.sekil alıp susleyip firina atinca dua eder insan ellerime saglam gelsin emegim diye.uzun bir süreçtir çünkü.emektir alin teridir.Tebrik ediyorum ve hayranlıkla takip ediyorum sizleri.Ben de seramik cam ve çinicilik teknikeriyim.Zonguldak Bulent Ecevit Universitesi MYO mezunuyum ve Istanbul da Seramik sanatçısı ve Istanbul Universitesi Ogretim Gorevlisi Ahmet Nejat BIRDEVRIM gibi degerli bir hocamin yaninda staj yapma şansıni yakaladim.Herkesin hobi olarak yaptığı seyi meslek edinmis olmak harika birsey.fakat ben yapamadim mesleğimi bazi sartlardan dolayı.icimde sonmeyen bir ateş gibi yapabilecegim zamanı bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir